Ако се питате кои банки дават кредити енергийна ефективност за физически лица или юридически лица, тази страница ще Ви е полезна. Независимо дали искате да си купите климатици, дограма или друго оборудване с кредит енергийна ефективност за дома, вариантите не са малко.
Не само банки предлагащи кредит енергийна ефективност, има и други финансови институции, които отпускат такива, дори и за юридически лица и фирми. Нека видим няколко предложения.
1. Кредит енергийна ефективност за проект в къща от банка Пиреус
Този кредит е за физически лица с цел финансиране на енергоефективен проект в къща с РЗП до 500 кв.м. Къщата може да бъде както ново строителство, така и вече къща в експлоатация.
Този заем има 2 варианта – кредит без обезпечение и с ипотека (обезпечение) върху недвижимо имущество. Без обезпечение може да получите до 40000 лева, а ако искате да изтеглите кредит срещу ипотека може да получите до 100000 лева.
Срокът на погасяване също е 2 вида – до 120 месеци за необезпечените кредити и до 420 месеци – за кредитите с ипотека.
В допълнение лихвеният процент по ипотечния заем е в пъти по-нисък от този по незобезпечния такъв.
Сумата на кредита не може да е повече от сумата на инвестицията в енергоефективния проект.
Основните такса, която трябва да платите е за оценка на кредитния риск – 1,50% от одобрената сума. Няма такса за кандидатстване. Като допълнително изискване към този заем е сключване на застраховка „Живот“.
Уебсайт на банката: www.piraeusbank.bg
2. Кредити енергийна ефективност от OББ
Този заем от ОББ за физически лица е възможност за домакинствата да се възползват от предимствата на енергийната ефективност и да получат безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в енергоспестяващи технологии и намаляване на разходите за отопление или електричество.
Безвъзмездна помощ се предоставя от Международен фонд „Козлодуй” и е в размер на 15% за кредит на ниво къща и 15% за кредит на ниво блок.
Този заем се отпуска по програма на Европейската банка за развитие.
Сумата на кредита е от 500 до 50 000 лева. Срок на погасяване: за суми до 10 000 лв. – до 5 години; над 10 000 лв. – до 10 години.
Тук дължите 2 основни такси – такса за кандидатстване – 30 лв и такса кредитна оценка.
Имате възможност и за активиране на живото-застрахователна програма.
С този кредит може да финансирате покупка на прозорци и дограми, изолации, котли и печки, термопомпени системи, слънчеви водонагреватели, сградни отоплителни инсталации, климатици, асансьори, вентилационни системи и др.
Уебсайт на банката: www.ubb.bg
3. Кредит енергийна ефективност за малките и средни предприятия от Уникредит Булбанк
Това са бизнес кредити енергийна ефективност за юридически лица и фирми. Той е по европейската оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020.
Програмата цели да даде подкрепа на българските микро, малки и средни предприятия с цел постигане на устойчив растеж и конкурентоспособност.
За да кандидатствате за този заем, трябва да сте микро, малко или средно предприятие и да имате минимум три приключени финансови години.
Освен това Вашия бизнес трябва да оперира в една от следните сфери: строителство, добивна промишленост, преработваща промишленост, електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива, канализационни услуги, управление на отпадъци, доставяне на води.
Уебсайт на банката: www.unicreditbulbank.bg
Какво е кредит енергийна ефективност?
Кредити енергийната ефективност са заеми, които можете да вземете от банка или друг кредитор с цел финансиране на инвестиции и покупки, които водят до намаляване на използването на енергия или горива.
Кредитите енергийната ефективност могат да бъдат както потребителски кредити без обезпечение, така и ипотечни кредити с обезпечение имот.
В България, кредитите енергийна ефективност се отпускат по програмата REECL, създадена от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Програмата REECL предлага целеви кредити на физически лица, сдружения на етажни собственици или фирми за финансиране на енергоспестяващи мероприятия в съществуващи жилищни сгради и жилищни сгради ново строителство.
Програмата REECL предвижда и безвъзмездна помощ за кредитополучателите, която е в размер на 15% от главницата на кредита за доставка и монтаж на енергоспестяващите мерки.
Средствата за безвъзмездните помощи се осигуряват от Международен фонд Козлодуй (KIDSF).
Кой може да получи кредити енергийна ефективност по програмата REECL?
REECL е за домакинства, сдружения на етажни собственици или фирми предлагащи услуги.
Как се получава кредит енергийна ефективност?
Получава се чрез български търговски банки – партньори на програмата. Към този момент финансиращи банки за физически лица са само Обединена Българска банка (ОББ) и Банка Пиреос България, които рагледахме по-горе.
Кредитополучателите нямат право да използват парите от кредити по Програма REECL за рефинансиране на задължения.
За сметка на това пък може да се кандидатствате и ползвате повече от един кредит по Програма REECL за финансиране на енергоспестяващи нужди.